ilustracija (foto: FB Aerodrom Niš) |
Air Serbia je u 2024. godini u redovnom i čarter saobraćaju prevezla 4,44 miliona putnika, što je šest odsto više u odnosu na do sada rekordnu 2023. godinu. Sa matičnog aerodroma u Beogradu, kao i druga dva međunarodna aerodroma u Srbiji - niškog i kraljevačkog, kompanija je realizovala 47.022 leta, odnosno četiri odsto više u poređenju sa prethodnom godinom.
Kada je reč o robi, za proteklih godinu dana, srpska nacionalna avio-kompanija prevezla je preko 7.144 tona, što je 25,14 odsto više u odnosu na 2023. godinu i ujedno najbolji rezultat od kada kompanija posluje pod sadašnjim imenom.
„Kada smo ušli u 2024. godinu, bili smo svesni uspeha koji smo ostvarili tokom 2023. i odlučni da ostvarimo još bolje rezultate, uz fokus na stabilizaciju poslovanja i unapređenju usluge. Dobri poslovni rezultati za 2024. pokazuju da smo u tome i uspeli. Za proteklih 366 dana leteli smo do 33 zemlje na četiri kontinenta i prevezli 4,44 miliona putnika.Flota Air Serbia-e u proteklih godinu dana snažno se razvijala. Od ukupno 27 letelica, tri su širokotrupna aviona, četrnaest je uskotrupnih i deset turboprop letelica. Treći erbas A330-200, registarske oznake YU-ARD brendiran u boje i oznake specijalizovane izložbe EXPO 2027, stigao je u Beograd početkom oktobra i sa oznakama Air Serbia-e prvi put je poleteo 18. oktobra na čarter letu između Beograda i Tokija. Bio je to vremenski najduži neprekidni let u istoriji srpske nacionalne avio-kompanije.
Napravili smo i važne korake za dalji razvoj avijacije u Republici Srbiji - odškolovali smo prvu ženu na kapetanskoj poziciji u istoriji kompanije i u saradnji sa Vazduhoplovnom akademijom pokrenuli pilotski kadetski program koji nam daje priliku da potencijalno angažujemo deset perspektivnih mladih pilotkinja i pilota odmah po završetku školovanja. Ništa od toga ne bi bilo moguće bez predanog rada i zalaganja naših zaposlenih, čija posvećenost i profesionalizam svakodnevno doprinose ostvarenju ciljeva i daljem napretku poslovanja.
Svesni da su putnici srž svega što radimo, zahvaljujemo se na poverenju. Kao nacionalna avio-kompanija, ostajemo posvećeni povezivanju Srbije sa svetom i daljoj izgradnji mostova među ljudima, kulturama i ekonomijama. Nastavljamo i sa širenjem mreže destinacija, modernizacijom flote i unapređenjem svih aspekata poslovanja, kako bismo postigli još bolje rezultate i dodatno osnažili poziciju srpske nacionalne avio-kompanije na tržištu,“ rekao je Jirži Marek, generalni direktor Air Serbia-e.
Air Serbia je u toku prethodne godine nastavila da razvija i svoju mrežu. Po prvi put su uvedeni redovni letovi do Mostara i Guangdžoua u Narodnoj Republici Kini, dok je direktna avio-linija Air Serbia-e između Beograda i Nice obnovljena nakon više godina pauze. Neke od najtraženijih destinacije Air Serbia-e tokom 2024. godine u regionu i bližem okruženju bile su Tivat, Podgorica, Istanbul, Atina, Beč i Ljubljana, dok su u zapadnoj Evropi i evromediteranskoj regiji najpopularnije destinacije bile Cirih, Pariz, Larnaka, Barselona, Amsterdam, Frankfurt, Milano, London, Rim.
Kada je reč o dugolinijskom saobraćaju, Air Serbia je u 2024. godini letela od Guangdžoua na Istoku do Njujorka i Čikaga na Zapadu. Shodno strateškim ciljevima i težnji kompanije da dodatno razvija dugolinijski saobraćaj, već početkom 2025. godine u mrežu je uvedena nova redovna linija između Beograda i Šangaja.
U želji da putnicima pruži još bolje korisničko iskustvo i uslugu, srpska nacionalna avio-kompanija je u martu 2024. godine zvanično promenila operatera zemaljskog opsluživanja na beogradskom aerodromu. Umesto kompanije Belgrade Airport, opslugu vazduhoplova, registraciju putnika i prtljaga, kao i njihovo ukrcavanje na letove srpske nacionalne avio- kompanije, počeo je da vrši jedan od vodećih globalnih pružalaca usluga zemaljskog opsluživanja kompanija Menzies aviation.
Premijum salon Air Serbia-e na beogradskom aerodromu tokom 2024. godine posetilo je više od 86.000 putnika. Salon je najposećeniji bio u julu kada je zabeleženo preko 9.200 gostiju. Srpska nacionalna avio-kompanija priprema i novi, moderniji Premijum salon koji će uskoro biti otvoren na aerodromu „Nikola Tesla“.
Zahvaljujući angažovanju Grada Beograda i Air Serbia-e, prestonica Republike Srbije je u novembru ugostila više od 250 najvećih svetskih lidera i vodećih eksperata avio-industrije, a u okviru prestižnog Svetskog samita o avijaciji CAPA 2024. Na taj način Beograd je učvrstio svoju poziciju na mapi globalne avio-industrije, a Air Serbia se još jednom istakla kao ključni igrač u regionu.
Rezultati Air Serbia-e prepoznati su širom sveta, pa je sredinom 2024. godine uvrštena u ATW Kuću slavnih, rame uz rame sa najprestižnijim avio-kompanijama sveta. Poznati američki magazin Global Traveler proglasio je za najbolju avio-kompaniju u istočnoj Evropi, a potvrda brige o korisničkom iskustvu došla je i od strane specijalizovanog portala Air Help koji je Air Serbia-u uvrstio na visoko 10. mesto na svojoj godišnjoj listi najboljih avio-kompanija za 2024. godinu.
Pred sam kraj godine, po prvi put u istoriji kompanije, a u saradnji sa Savezom slepih Srbije, u avione Air Serbia-e uvedena su uputstva za postupanje u vanrednim okolnostima na Brajevom pismu. Na taj način kompanija je želela da da doprinos lakšem putovanju slepih i slabovidih osoba i motiviše ih da lete. Saradnja sa Savezom slepih Srbije potvrđuje posvećenost srpske nacionalne avio-kompanije društvenoj odgovornosti i unapređenju kvaliteta života svih građana.
Fly from Niš / Air Serbia
Коментари
Постави коментар