ilustracija; (foto arhiva Matija Stojanović) |
Isporučen 17.decembra 1985. avion registarske oznake YU-ANI ušao je tada zvanično kao drugi avion tipa Boing 737 u flotu nekadašnjeg jugoslovenskog nacionalnog avio-prevoznika JAT. Simbolično ili ne upravo taj avion sa poslednjim slovima na registraciji "NI" svečano je prvi put sleteo na aerodrom Niš i tako na simboličan način otvorio aerodrom. Na tom svečanom otvaranju prisustvovao je veliki broj građana Niša i okoline. Tako se prema svedočenjima ljudi iz tog perioda moglo čuti da su okupljeni građani upravo komentarisali natpis "NI" koji je između ostalog stajao i na vratancima nosnog točka uz komentar: "Eto, i avion ima niške tablice!".
YU-ANI na Aerodromu Niš, ilustracija(foto: FB Aerodrom Niš) |
Inače Air Serbia u svojoj floti ima nekoliko još aviona ovog tipa koje koristi za potrebe čarter prevoza. Možda jedan ovakav avion zaslužuje da se nađe u nekom budućem muzeju vazduhoplovstva ili parku vazduhoplovstva koji Niš kao grad odavno zaslužuje da ima, jer je ovo grad duge vazduhoplovne tradicije još od 1912. ili 1935. i prvog putničkog leta Aeroputa na liniji za Skoplje odnosno Beograd.
___________________________________________
Avion "Aeroput"-a pre II svetskog rata nosio ime Niša
(foto: aeropoxy.wordpress.com) |
Retko ko u Nišu zna da je treći avion u floti "Aeroput"-a tipa "Spartan" registarske oznake YU-SAP poneo naziv našeg grada "Niš". Podsetimo ovom prilikom je Niš zaista bio povezan sa Evropom i to zahvaljujući upravo prvom nacionalnom avio-prevozniku. Tada se letelo sa ondašnjeg aerodroma kod Trupalskih šuma i to ka Beogradu i Skoplju odnosno Solunu. "Aeroput" leteo je iz Niša u periodu 1935 - 1940.
Tekst: A.P.
Fly from Niš.
Коментари
Постави коментар