ilustracija (foto: google.com) |
Za rukovanje jednim standardnim tipom drona koji je sve više dostupniji na tržištu zahteva znanje, umeće, ali i pre svega dozvolu za upravljanje, kao i registrovanje same letilice koju izdaje nadležni Direktorat za civilno vazduhoplovstvo (DCV).
Zašto su dronovi opasni?U skladu sa članom 8. Konvencije o međunarodnom civilnom vazduhoplovstvu (Čikaška konvencija) nijedan vazduhoplov kojim se može upravljati bez pilota ne sme da preleće teritoriju Republike Srbije bez posebnog odobrenja ili suprotno uslovima iz tog odobrenja. Bespilotni vazduhoplovi se mogu koristiti u privredne, naučne, obrazovne, sportske i druge svrhe tako da ne ugrožavaju bezbednost vazdušnog saobraćaja. Za eventualnu štetu koja je nastala usled korišćenja bespilotnih vazduhoplova je odgovorno lice koje koristi bespilotni vazduhoplov. - stoji na sajtu Direktorata
Iako se on koristi za različite prilike (medicinske, vojne, i drugo), u civilnoj upotrebi njegovo korišćenje i pored dobre namere da se zabeleži jedinstven kadar iz vazduha, za šta je neophodna saglasnost Ministarstva odbrane za snimanje iz vazduha, upravo može imati i negativne i nesagledive posledice naročito u gradovima sa aktivnim aerodromima na kojima se odvija avio-saobraćaj. Naš grad spada u jedan od tih!
Upravo se za letove iznad centra Niša do visine od 30 metara, a koji se nalazi unutar aerodromske referetne tačke (do 5km, a centar grada Niš od aerodroma vazdušno udaljen 4km) mora tražiti saglasnost DCV-a.
Upravo odvijanje avio-saobraćaja mora imati prioritet kada je reč o rukovanju i pozicioniranju samog drona. Zato je neophodno proći obuku koju vrši DCV kako da se na najbezbedniji način tom vrstom letilice upravlja, i pre svega dobiti odobrenje za letenje i određenoj zoni kako od strane DCV-a tako i Kontrole letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA).
Koji dronovi ne podležu propisima?
Slobodno se mogu koristiti samo oni bespilotni vazduhoplovi ako su laksi od 0,5kg, spori od 20m/s, može odleteti ne više od 15m od Vas, kao i da se podignu na maksimalno 10m iznad tla. Svi ostali bespilotni vazduhoplovi podležu propisima DCV-a RS. No, bez obzira na to da li podležu propisima ili ne za eventualnu štetu koja je nastala usled korišćenja bespilotnih vazduhoplova je odgovorno lice koje koristi bespilotni vazduhoplov.
Dosta korisnih stvari, kao i načina za registoravanje i polaganje ispita za upravanje bespilotnom letilicom, možete na ovu temu naći na sajtu DCV-a.
Tekst: A.P.
Fly from Niš
Коментари
Постави коментар