Učestvujte u našoj onlajn anketi. Glasajte za potencijalno novu/staru destinaciju iz Niša. Anketa se sprovodi ponovo na zahtev velikog broja naših čitalaca. Istraživanje tržišta se spovodi radi sagledavanja potencijalno novih/starih destinacije koje treba da se nađu na mapi destinacija iz Niša. Za razliku od prethodnih, ova anketa sadrži dva pitanja. Do koje destinacije bi voleli da letite iz Niša tokom cele godine (možete glasati za više njih) i Do koje destinacije bi voleli da letite iz Niša tokom letnje sezone (možete glasati za više njih)? Anketom nisu obuhvaćene trenutno aktuelne destinacije ka kojima lete 4 avio-kompanije i to Wizz Air (Memingen, Bazel Miluz), Ryanair (Stokholm Arlanda, Beč, Malta, Krf), Air Serbia (Istanbul, Beograd, Ljubljana, Keln, Frankfurt Han, Atina, Tivat) i SWISS (Cirih od 30. juna do 21. avgusta). Učešće u anketi je dobrovoljno, a sve što treba da uradite je da kliknete OVDE i učestvujete u našoj anketi. Da bi učetvovali ...
![]() |
(foto arhiva Aerodrom Niš, M.S.) |
Isporučen 17.decembra 1985. avion registarske oznake YU-ANI ušao je tada zvanično kao drugi avion tipa Boing 737 u flotu nekadašnjeg jugoslovenskog nacionalnog avio-prevoznika JAT. Simbolično ili ne upravo taj avion sa poslednjim slovima na registraciji "NI" svečano je prvi put sleteo na aerodrom Niš i tako na simboličan način otvorio aerodrom. Na tom svečanom otvaranju prisustvovao je veliki broj građana Niša i okoline. Tako se prema svedočenjima ljudi iz tog perioda moglo čuti da su okupljeni građani upravo komentarisali natpis "NI" koji je između ostalog stajao i na vratancima nosnog točka uz komentar: "Eto, i avion ima niške tablice!".
Ovaj avion je tokom 90-tih u više navrata zajedno sa drugim avionima iz flote JAT-a prevozio putnike sa aerodroma širom bivše Jugoslavije, Evrope, ali i sveta. Ovaj avion je jednom periodu bio pozajmljen i MAT-u odnosno Makedonskom nacionalnom avio-prevozniku koji je jednom periodu leteo za ovu avio-kompaniju.
Inače Air Serbia je povukla još jedan avion istog tipa od ukupno 4 u floti. Možda jedan ovakav avion zaslužuje da se nađe u nekom budućem muzeju vazduhoplovstva ili parku vazduhoplovstva koji Niš kao grad odavno zaslužuje da ima, jer je ovo grad duge vazduhoplovne tradicije još od 1912. ili 1935. i prvog putničkog leta Aeroputa na liniji za Skoplje odnosno Beograd.
Tekst: A.P.
Fly from Niš.
Postovani,
ОдговориИзбришиSvim srcem zelim i mislim da bi bilo lepo napraviti jedan takav tematski muzej u kome se mogu naci stari avioni ili neka druga prevozna sredstva. Toronto na primer pored CN tornja ima muzej starih zeleznickih vagona i lokomotiva i sve se to bukvalno nalazi u samom centru grada.
Potrebno je samo pronaci odgovarajuci prostor, napraviti lepu pricu da ona bude zanimljiva i privlacna domacim i stranim turistima. Jer muzej muzej ne mora strogo da se tice nekih dalekih vremena, vladara i bitaka kao sto se kod nas stalno misli.