|
(foto: Fly from Niš) |
Transportovanje i prebacivanje ugroženih ili povređenih ljudi iz tačke A do tačke B je danas u Evropi i u svetu to olakšano i rešeno stvaranjem helikopterskih timova za traganje i spasavanje kao i za mediko transport.
Razvoj upravo ovakvog vida transpora sagledan je na jednom od panela drugog Vazduhoplovnog Samita, SEAS18, koji je okupio predstvanike helikopterskih jedinica MUP-a Srbije, Helikopterskog servisa RS, kao i predstavnike Elifrulie.
|
ilustracija (foto: elifriulia.it) |
Za razliku od ostatka Evrope, Srbija i Republika Srpska, makar po onome što pružaju njihove kolege iz Evrope ne zaostaju. No, pitanje samog HEMS-a odnosno transportovanje povređenog do bolnice sa mesta nezgode ili nepristupačnih terena jeste nešto o čemu se kako ističu piloti treba na državnom nivou razgovarati. Iako prema potrebi pružaju takve usluge, predstavnik helikopterske jedinice MUP-a Srbije smatra da bi pre svega bilo potrebno uložiti u infrastrukturu u minimum 5-6 gradova odnosno baza za stacioniranje helikoptera ili sletanje istog. Prema njegovim rečima za sada jedina zdravstvena ustanova koja raspolaže sa takvom infrastrukturom ima samo VMA u Beogradu.
Inače prema studiji koju su radili predstavnici Elifrulie, a koja je
predhodnog Samita bila prezentovana, Novi Sad, Niš, Bor, i Čačak, pored Beograda, određeni su kao moguće potencijalne baze kako bi se ispoštovala procedura tzv "zlatnog sata" odnosno kako bi se povređeni trasportovao u roku do 30 minuta do najbliže bolnice.
Tekst: A.P.
Fly from Niš
Коментари
Постави коментар