Iako je „plane spotting“ veliku popularnost među ljubiteljima vazduhoplovstva stekao još sredinom XX veka, za ovaj hobi u Nišu se malo zna.
Matija Stojanović |
Tada su shvatili da naša vazdušna luka ima odgovarajuće mesto za spoting, što ih je navelo da se bave ovim hobijem.
- Prvi snimak koji smo napravili sa tog mesta i prvi naš snimak uopšte snimljen je sredinom 2012. godine. Snimili smo sletanje aviona Montenegro Airlines-a, tipa Fokker 100. Odmah smo na društvenim mrežama napravili tim „Avioni iznad Niša“ – ističu mladi niški spoteri Aleksa i Matija.Ovi mladi spoteri su se za vazduhoplovstvo zainteresovali iz različitih razloga.
Aleksa, koji u svojoj porodici nije imao nikog ko se time bavio, napominje da se ideja za ovaj hobi izrodila tokom aeromitinga Vojske Srbije na niškom aerodromu. Sa druge strane, Matija, inače unuk prvog direktora Aerodroma Niš, ističe da je od malena zavoleo vazduhoplovstvo, naročito nakon ponovnog otvaranja aerodroma 2003. godine.
Retka "ptica" DC-3 Basler BT-67(foto:FB Avioni iznad Niša) |
Kako kažu, u „akciju“ kreću kada na sajtu niškog aerodroma vide kada će određeni avion sleteti ili poleteti.
- Ako imamo dovoljno vremena da odemo, snimamo iz njive kod Popovca, ako ne, onda idemo na bedem na Tvrđavi iznad glavne autobuske stanice sa kog se vidi pista. Naravno, slikamo i snimamo avione i sa svih lokacija u gradu na kojima se nađemo kada nas iznenadi neki vazduhoplov – objašnjavaju Aleksa i MatijaIstiču da im je jedan od ciljeva, s obzirom da nema nigde javno dostupnog reda letenja vojnih vazduhoplova, da budu u prilici da „uhvate“ sletanje mlaznog vojnog aviona.
- Voleli bismo da se nađemo na mestu za snimanje u Popovcu baš kada sleće neki vojni mlazni avion, pošto za njih nemamo nikakvih informacija o letenju. Te avione snimamo kada se slučajno nađemo na mestu za snimanje zbog nekog drugog civilnog vazduhoplova – kažu oni
IL-76 na niškom nebu (foto:FB Avioni iznad Niša) |
- Osećaj kada na svega nekoliko metara od vas preleti avion za nas ljubitelje avijacije je neopisiv. Mada mislim da je i za ostale koji nisu baš mnogo zainteresovani za avione taj osećaj lep - ističe Aleksa.
Aleksa Mladenović
Ovi momci se nadaju da će, po ugledu na svetske aerodrome, niški aerodrom uskoro urediti neki prostor za avio-spoting.
- U svetu sve ovo funkcioniše mnogo bolje. Na velikim aerodromima postoje uređeni prostori pored piste ili terase u zgradi terminala koje su predviđeni za spotere – kažu niški avio-spoteri.
Sletanje AN-12 na niški aerodrom (foto:FB Avioni iznad Niša)
Na nekim aerodromima u svetu postoji praksa da se spoteri puštaju na
platformu kada se najavljuje neka nova linija ili kada sleće neki
zanimljivi avion. Zato niški spoteri očekuju da će i aerodrom
„Konstantin Veliki“ tokom ove godine, a povodom letova niskotarifne
avio-kompanije Wizz Air, otvoriti svoja vrata za sve niške ljubiteje
avijacije.
Tekst: A.P.
BYN / Južne Vesti /Fly from Niš Team
Коментари
Постави коментар